Gasztro, étterem
A projekt áttekintése
Kortalan és időtálló design // Nemes egyszerűség
Igényesen berendezett szobáival, éttermével, szauna- és rendezvényházával a Páskom Cottage évek óta várja vendégiet Lajoskomáromban. A pincefaluban nemrég elkészült a Páskom 1802 étterem és gasztroműhely is, aminek belsőépítészeti terveit, valamint külső átalakításának koncepcióját Hoffer Ottó tervező, az Otti Manufactura ügyvezetője készítette el.
A történet úgy kezdődött, hogy Mosberger Mihály, a Páskom Cottage tulajdonosa, a vendégház mellett épült gasztronómiai egység portfóliójának bővítésére egy főzőiskolát álmodott meg a pincefalu egyik utcájában. Mivel már a Páskom Cottage tervezésekor is Hoffer Ottót, az Otti Manufactura ügyvezetőjét bízták meg a homlokzatok, terek, burkolatok kialakításával és a belsőépítészet megtervezésével, valamint a burkolatok, segédanyagok szállításával, ez esetben sem volt kérdés, hogy ismét hozzá forduljanak. A tulajdonos és Rupprecht László séf alapvető koncepciója az volt, hogy a pince, a konyha, a kiszolgáló helyiségek, valamint a teraszok nemes, egyszerű, nem hivalkodó, de minőségi anyagokkal készüljenek, és a design olyan állandó értéket képviseljen, ami nem megy ki a divatból.
Gasztro étterem
Kül- és beltéri burkolás
Hoffer Ottó
2023
Történelmet idéző modern burkolatok
Ritmusos beépítésüknek köszönhetően a falu hagyományos, egyszintes házai viszonylag egységes összképet adnak. Ezekből inspirálódva a telken meglévő két épület – a konyhaként funkcionáló modern ház és bal oldali pince – közé egy olyan látványos kaput álmodott meg a tervező, amely a kis pinceházak homlokzatát juttatja eszünkbe. A két felújított épület homlokzata egységesen törtfehér színt kapott, a baloldali pince párkányai dominánsabb látvány nyújtanak, a nyílászárók halványkék színűek lettek. Ehhez illeszkedik a modern konyhaépület, ami ugyanakkor letisztultabb látványt nyújt. A kettő közötti tereket egyenletesebb felületű Otti lapokkal burkolták, a pince földből előbukkanó, téglával borított oromfalat rehabilitálták.
A pincébe megálmodott gasztroműhely belső kialakítását meghatározta a dongaboltozat és a beékelt pincesípok játéka. Ugyanakkor a falakat korábban borító téglaburkolat helyére szinte mindenhol oxydtronos vakolás került, és csak helyenként jelenik meg jelzésértékűen téglafal, mellette pedig az Otti által gyártott különleges kő- és mozaikburkoltok és díszítőelemek. Az étterembe belépve, szembe találjuk magunkat a látványos, mozaikokkal díszített séfpulttal, míg a szerényebb segédpult az előtérbe került. Az étterem bútorzata egyszerű, könnyen mozdítható asztalokból áll – hogy a különböző eseményekre könnyedén át lehessen rendezni a teret –, köréjük kényelmes, szürkés-kék kárpitos székek kerültek. Az étterem végfalai gazdagon díszítettek, a padló pedig mindenhol travertin mészkővel burkolt.
Terveztünk, kiviteleztünk
Generál burkolás kívül belül
- Ablakpárkányok és ablakszemöldökök
- Lépcsőlapok
- Beltéri burkolás
- Belsőépítészet, lakberendezés
Az alsó közlekedési útról kőlépcső vezet az újonnan felépített, invitáló kapuhoz, ami a helyi kis pinceházak látványára reflektál, mellette bokrok, és világítás tagolja a füves domboldalt. A különleges kapuhoz az Otti Szatmári ajtó- vagy ablakkeret áthidaló termékeit használták, a lépcsőt előlapja Tata kőtömb 120x40x20 és Pietra térkő Balaton, 7 cm, borítja, mellette két látványos Chateau kőváza kapott helyet.
A pince belső terének világításáról kis reflektorok gondoskodnak, a csillárok pedig csak az eleganciát hangsúlyozzák. A vendégtérben kiemelt helyre került az impozáns, Otti mozaikkal burkolt séfpult, ami a ledes megvilágításnak köszönhetően lebegő érzetet kelt. Felette a világítás pedig egyértelműen kijelöli a „színpadot”, vagyis az ételek előkészítésének a helyét.
A vendégtér dongaboltozatos zárófalaira Pietra Sóskút Bányakő kőburkolat és antik tükör került, a mellette lévő falakra Párkányfríz Szatmári- falsarokelem és Arács lap.
Egyes részeken meghagyták az eredeti téglafalakat, amik a pince eredeti építőanyagára emlékeztetnek. A padló mindenhol travertin mészkővel burkolt.
Az előtérben kapott helyett a segédpult, ami világos, nyers hatású kőlappal burkolt, natúr tölgy munkalappal, könyöklővel ellátva, mögötte tölgyfa bútorokkal.
A pult mögötti falra az Otti szálerősített betonból készült Római Mozaikjából kirakott fal készült.
Szöveg: Hoffer Ottó
Fotó: Kukucska András és Kovács Marcsi
A modern építészeti stílusról...
A székesfehérvári ház projekt a modern stílus jegyében készült.
A modern építészeti stílus a funkcionalitást és a minimalizmust hangsúlyozza, és ez a felhasznált burkolatokban is visszaköszön.
A modern épületek gyakran egyenes vonalakkal és egyszerű formákkal rendelkeznek, és ezeket a vonásokat a burkolatok és más kiegészítők is igyekszenek lekövetni. Az épületek belső és külső felületein a fehér vagy világos színek uralkodnak, amelyek a tér tágasságát és a világosságát hangsúlyozzák.
A modern házakban gyakran használnak egyszerűbb burkolatokat, pl. szürke, szürkésbarna vagy barna színben.
Összességében a modern építészeti stílus a tiszta, egyszerű formákat és a funkcionalitást jelképezi.