Pincészet
A projekt áttekintése
Kincs a föld mélyén
Szinte pár perc a főváros határától az Ócsai Öreghegyi pincefalu, mégis egy különleges vidékre érkezünk. A zöldellő mezőn száznál is több, nádtetős építmény kacsingat felénk: „Találd ki, milyen kincset rejt a szerény külsőnk?”
Viola Tamás meghívására érkeztünk az ócsai Eklézsia pincészethez. Itt ugyancsak takarosan rakott, kis nádtetős építményen keresztül vezet az út a föld mélyébe.
Ahogy haladunk lefelé a lépcsőn, hirtelen, mint a mesében egy kincses barlang tárul fel előttünk! Vendéglátónk mosolyogva nyugtázza a meglepetés-keltette „wahooo…!” felkiáltásokat, hiszen ez az élményözön mindenkire így hat, aki csak átéli ezt a pillanatot.
Pincészet
Beltéri burkolás
Hoffer Ottó
2019-2020
Történelmet idéző modern burkolatok
Körbetekintünk az „ódon” kövekkel ékes gyönyörűen kialakított pince borkóstoló termében. A fények játéka, a kövek – fura mód – „melegsége” elképesztrően varázslatos hangulatot teremt.
Természetesen nem csupán az esztétikai élvezetek hozzák ide a látogatókat. Mi kiváltságos helyzetben voltunk, hiszen csak pár nap múlva (mire Önök ezt a magazint a kezükben tartják) nyitja kapuit a pince, és várja a borbarátokat különleges ízvilágú vörös, fehér és rosé boraival.
Megkérjük tősgyökeres ócsai vendéglátónkat meséljen, hogyan alakult ki ez a csoda, ami most itt körbevesz bennünket.
– Itt Ócsán az 1600-as évektől alakultak ki ezek, a jellemzően saját használatra készült pincék. Az erős, löszös talajból vájták ki a pincetesteket. Mi az egyik vén, romos pincét vásároltuk meg, és az elképzeléseinknek megfelelően építtetünk újjá.
A kunsági borvidék északi részén vagyunk, itt jellemző, a homokos talaj, amiről az asztali borok jutnak, úgymond az eszünkbe. Több ezer évvel ezelőtt a Duna holtágának a medre terült el itt, ebből adódik a talaj dús ásványi összetétele, emiatt teljesen más mint az Alföld talaja. Itt minden fajta, fehér- és kékszőlő jól érzi magát és nagyon kiváló borokat tudunk készíteni a területen szüretelt szőlőkből. Borász barátom készíti a tulajdonunkban lévő szőlőből a borainkat. Ezeket érleljük lent a boltíves pincében és árusítjuk a borkóstoló teremben a vendégeinknek.
Az Otti kövekkel először egy villányi pincében találkoztam. Röviddel ezután a Veranda magazint forgatva ismét elém tárultak. Ott a telefonszámot is megtaláltam, azon melegében fel is hívtam Hoffer Ottót. Hosszan beszélgettünk, majd személyesen is eljött Ócsára. A kövek a kiválasztása természetesen egy közös munka volt, az ő ajánlása alapján. Nem akartam másolni a villányi pincét, ezért egészen más köveket választottunk.
Terveztünk, kiviteleztünk
Generál burkolás belül
- Beltéri burkolás
- Oszlopok burkolása
- Mosdó burkolása
- Belsőépítészet, lakberendezés
A borkóstoló, a hozzá kapcsolódó helyiségek és a borospince együtt úgy 2500 m² beépített rész a föld alatt. Egy varázslatos világ! Ide már nem jut el a napfény, ezért nagy szerepe van a kövek felületét megelevenítő fények megalkotásának. A középkor világát idéző díszes köveket végigsimogató fények, a kézműves kerámialámpák emelkedett hangulatot teremtenek. Méltó környezetet nyújtanak a minőségi, illatos, jó borok élvezetéhez.
Nem beszéltünk még a rusztikus tömörfaajtókról, kovácsoltvas-csodákról, ódon színekben játszó tiffani üvegekről, és a dekorációként elhelyezett szőlőművelési eszközökről, amelyek még teljesebbé teszik a képet.
Be kell, hogy valljuk, sejtelmünk sem volt arról, hogy alig egy kőhajításnyira a fővárostól ennyi élményre lelhetünk… elrejtve az ócsai földek mélyén.
Érdemes felkeresni személyesen is egy hétvégi kirándulás alkalmával! Hiszen élőben még impozánsabb!
https://eklezsiapinceszet.hu/galeria/
A rusztikus építészeti stílusról...
Az Ócsai Eklézsia Pincészet projekt a rusztikus stílus jegyében készült.
A rusztikus építészeti stílus hagyományosan az egyszerűséget és a természetességet hangsúlyozza. Az épületek általában fa- és kőburkolattal rendelkeznek, amelyek idővel egyre szebbé válnak. A rusztikus stílusú épületek falai vastagok, amely hozzájárul az épületek melegségéhez és hangulatos megjelenéséhez.
A rusztikus stílusú épületek színei általában a meleg- és földszínek, mint a barna, a vörösesbarna, a zöld és a sárga. Ezek a színek szépen illeszkednek a környező tájhoz és hozzájárulnak az épület természetességéhez.
A rusztikus építészetben a burkolatok között szerepelhetnek kőlapok, fa- és csempézett padlók, valamint fagerendák és kőhatású falburkolatok. Ezek a természetes anyagok hozzájárulnak az épületek melegségéhez és rusztikus megjelenéséhez.
Összességében a rusztikus építészeti stílus a természetességet, egyszerűséget és melegséget helyezi a középpontba, amelyek együtt alkotnak egy kedves, vidéki hangulatot.